ایسنا: پایان ماراتن باشکوه 10 هزار نفره نخبگان برنامه‌نویسی جهان

 

 

سومین دوره مسابقات برنامه‌نویسی «بیان» که به همت یک شرکت دانش‌بنیان خصوصی و با رقابت نخبگان برنامه‌نویسی از بیش از 100 کشور جهان برگزار شد عصر شنبه با معرفی و تقدیر از برترین ها پایان یافت.

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا در مرحله مقدماتی مسابقات برنامه‌نویسی بیان، 10 هزار و 266 برنامه نویس از 103 کشور جهان حضور داشتند که آمار شرکت کنندگان این دوره که از 39 کشور اروپایی، 34 کشور آسیایی، 15 کشور آمریکایی، 14 کشور آفریقایی و دو کشور از اقیانوسیه هستند، نسبت به دور قبلی مسابقات بیان، بیش از دو برابر افزایش داشته است.

در ادامه مرحله انتخابی سومین دوره مسابقات برنامه نویسی «بیان» 27 مهرماه گذشته با رقابت بیش از سه هزار شرکت کننده ایرانی و خارجی برگزار شد و در پایان، 20 برگزیده خارجی و 40 برگزیده ایرانی به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند.

در فینال مسابقات که در تهران برگزار شد، برترینهای این ماراتن علمی 10 هزار نفره مشخص شدند. سرگئی کاپون از روسیه، علی حقانی از ایران، نیکلا جکیج از سوئیس، آدریان بودا از رومانی و پیمان جبارزاده از ایران به ترتیب رتبه های اول تا پنجم سومین دوره مسابقات برنامه نویسی بیان را کسب کردند. در فینال این مسابقات شرکت کنندگانی از ژاپن، ایتالیا، آلمان، کانادا و چین نیز شرکت داشتند.

 

مسابقات برنامه‌نویسی بیان به همت گروهی از نخبگان برنامه‌نویسی که در شرکت دانش‌بنیان بیان گردهم آمده‌اند، ترتیب داده شده و به دلیل سطح بالای مسابقات به سرعت در تراز معتبرترین مسابقات برنامه‌نویسی جهان قرار گرفته است؛ به طوری که فراخوان و اخبار این مسابقات در معتبرترین سایتهای برنامه‌نویسی دنیا مثل «کدفورسز» یا سایت رسمی المپیاد جهانی کامپیوتر منعکس شده و مدال‌آوران المپیادهای جهانی کامپیوتر، برنامه‌نویسان و فعالان حوزه نرم‌افزار از برگزاری این مسابقات در ایران مطلع می شوند.

از نکات جالب در این مسابقات اعتبار بالای علمی آن است چرا که با وجود بالا نبودن ارزش مالی جوایز آن نسبت به جوایز مرسوم در ایران، با استقبال گسترده جهانی مواجه شده است. در این مسابقات همانطور که در هنگام ثبت‌نام برای مسابقات اعلام شده بود، به غیر از مدال‌های یادبود طلا و نقره و برنز، به نفر اول سه سکه بهار آزادی، به نفر دوم، دو سکه بهار آزادی و به نفر سوم، یک سکه بهار آزادی به همراه صنایع دستی ایران و تی شرت رسمی مسابقات اهدا شد.

نخبگان جوان برگزارکننده مسابقات برنامه‌نویسی بیان با اتخاذ چنین سیاستی، اعتبار علمی فوق‌العاده بالای این رقابتها را به رخ کشیده‌اند و نشان داده‌اند چیزی که به یک رویداد علمی ارزش و اعتبار

می‌بخشد، سطح کیفی رقابتها و اعتبار علمی برگزارکنندگان آن است و صرف جوایز مادی نیست که نخبگان علمی ایران و جهان را جلب می‌کند.

حداقل 18 نفر ز نفرات برگزیده مسابقات برنامه نویسی بیان دارای مدال المپیاد جهانی کامپیوتر بوده‌اند و یکی از نفرات برگزیده مسابقه دارنده شش مدال طلا و یک مدال نقره در المپیاد جهانی کامپیوتر است. همچنین شش نفر از 20 نفر برتر مسابقه code jam گوگل جزو رتبه‌های برتر مرحله میانبر سومین دوره مسابقات برنامه نویسی بیان بوده اند. این همه در حالی است که اولین دوره مسابقات برنامه نویسی بیان سال 1390 در سطح ملی و نخستین دوره بین‌المللی آن سال 1391 برگزار شده که در اولین گام نیز با استقبال قابل توجهی از سوی مراجع علمی و نخبگان برنامه نویسی دنیا بهره‌مند شده است.

گفتنی است در یک نظرسنجی از کاربران ایرانی درباره مهمترین رویداد فناوری اطلاعات سال گذشته کشور، مسابقات بین المللی برنامه نویسی بیان، پس از راه‌اندازی نسل جدید اینترنت توسط اپراتورها، مهمترین رویداد سال 93 شناخته شده بود.