عصر ارتباط: راه‌یافتگان به مرحله نهایی مسابقه برنامه‌نویسی بیان مشخص شدند

روز چهارم آبان ماه مرحله اول مسابقه برنامه‌نویسی بیان آغاز شد که دو روز ادامه داشت. این مسابقه که به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار شد، به ابتکار یک گروه دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و با همکاری یک سایت خارجی به‌صورت بین‌المللی برگزار شد و علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقات از روز پنج‌شنبه به مدت دو روز فرصت داشتند تا در این رویداد شرکت کنند.

همچنین مرحله دوم این مسابقه روز یازدهم آبان ۱۳۹۱ به‌صورت آنلاین و به مدت سه ساعت برگزار شد. مرحله سوم یا فینال مسابقه نیز به‌صورت حضوری و در بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود. در مرحله دوم مسابقه، راه‌یافتگان به فینال این مسابقه بین‌المللی که با رقابت هزار و 728 برنامه‌نویس ایرانی و سه هزار و 182 برنامه‌نویس خارجی از 54 کشور جهان برگزار شد، مشخص شدند. در پایان این مرحله از رقابت‌ها، 60 برنامه‌نویس ایرانی و خارجی به مرحله نهایی مسابقه راه‌یافتند.

به گفته برگزارکنندگان مسابقات، از ویژگی‌های شاخص این رویداد علمی، استقبال قابل توجه شرکت‌کنندگان خارجی از این مسابقه بود که بسیاری از آنان نیز برگزیدگان المپیادهای جهانی و مسابقات بین‌المللی بودند.

در میان برنامه‌نویسان خارجی، بیشترین امتیاز در مرحله آن‌لاین به مـــاکاتو سوجـــیما (Makoto Soejima) از ژاپن و انادی کورتکـویچ (Gennady Korotkevich) از بلاروس تعلق گرفت. سوجیما یکی از پرافتخارترین برنامه‌نویسان ژاپنی و انادی دارنده شش مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر و نفر اول رنکینگ جهانی «تاپ کدر» و «کدفرسز» است.

سید حامد ولی زاده و سعید ایلچی نیز در میان برنامه‌نویسان ایرانی بیشترین امتیاز را کسب کردند که هر دو نفر دارنده مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر هستند.

شرکت‌کنندگان ایرانی این مسابقه، از دانشجویان 343 دانشگاه و دانش‌آموزان 178 مدرسه از 31 استان کشور بودند که در میان دانشگاه‌ها، بیشترین شرکت‌کنندگان به ترتیب از دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تهران، شهید بهشتی و علم و صنعت بودند.

همچنین از 54 کشوری که برنامه‌نویسان آن‌ها در مسابقه بیان شرکت کرده‌اند، 24 کشور آسیایی، 21 کشور اروپایی، شش کشور از قاره آمریکا، دو کشور از آفریقا و یک کشور از اقیانوسیه هستند.

انتخاب زبان برنامه‌نویسی در این مسابقه انفرادی آزاد بود و سوال‌های علمی این مسابقات توسط برنامه‌نویسان شرکت بیان که خود از برگزیدگان مسابقات جهانی برنامه نویسی و مدال‌آوران المپیاد جهانی کامپیوتر و ریاضی هستند طراحی شده بود.

مرحله نهایی این دوره از مسابقات 26 تا 29 بهمن به‌صورت حضوری در تهران برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت رسمی مسابقه به نشانی contest.bayan.ir مراجعه کنید.