روزنامه ایران: شرکت 50 ایرانی در مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی

ترکیب فینالیست‌های مسابقه بین‌المللی برنامه‌نویسی، حکایت از رقابت 50 برنامه‌نویس قدر ایرانی با 10 برنامه‌نویس برتر دنیا دارد. این افراد از میان دانش‌آموزانی از 178 دبیرستان نمونه و 343 دانشگاه کشور به مرحله فینال راه یافته‌اند.

دو مرحله مقدماتی «مسابقه بین‌المللی برنامه نویسی بیان» علاوه بر برنامه نویسان خارجی، از میان برنامه‌نویسان داخلی در دو سطح دانش‌آموزی و آزاد برگزار شد و مرحله فینال آن نیز با رقابت 60 برنامه‌نویس شامل 10برنامه نویس صاحبنام خارجی و 50 برنامه نویس توانمند داخلی امروز، شنبه درتهران برگزار می‌شود. آمارها حکایت از آن دارد که 50 درصد شرکت کنندگان ایرانی در مقطع کارشناسی، 30 درصد در مقطع دبیرستان و 10 درصد در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند؛ ضمن این‌که 5 درصد دانشجوی کاردانی، 3 درصد دیپلمه و 2 درصد از دانشجویان دکترا هستند.

یکی از نکات جالب در مسابقه بین‌المللی برنامه نویسی بیان این است که در آن برنامه نویسانی از تمام استانهای کشور حضور داشتند که در این میان، تهران با 875 نفر، بیشترین شرکت کننده را به خود اختصاص داد. پس از تهران نیز استانهای خراسان رضوی، اصفهان، فارس، مازندران و آذربایجان شرقی بیشترین تعداد شرکت کننده را داشتند. از میان 1728 شرک کننده ایرانی، 781 نفر به مرحله دوم راه یافتند که از این تعداد در نهایت، 50 نفر جواز حضور در مرحله نهایی را کسب کردند. استقبال برنامه نویسان خارجی نیز از این مسابقه بسیار چشمگیر است، به نحوی که 3182 برنامه نویس خبره از 54 کشور در این مسابقه شرکت کردند که به این ترتیب، 20 کشور از قاره آسیا، 25 کشور از قاره اروپا، 6 کشور از قاره امریکا، 2 کشور از قاره آفریقا و یک کشور از قاره اقیانوسیه در این مسابقات حضور یافتند که از میان آنها 10 نفر روز شنبه 28 بهمن ماه در مرحله فینال مسابقه در تهران به رقابت با 50 برگزیده ایرانی خواهند پرداخت.