خبرگزاری دانا: «بیان» هیچ حمایتی از سوی مسوولان دولتی دریافت نکرد

مسابقات برنامه‌نویسی بیان روز گذشته با حضور بهترین برنامه‌نویسان جهان در حالی که هیچ حمایتی از سوی مسوولان دولتی و سازمان‌های فعال در این حوزه دریافت نکرد، به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانا، این مسابقات که به همت یک شرکت دانش بنیان بیان برگزار شد، توانست در نخستین دور برگزاری بین‌المللی خود، بیش از سه هزار نفر برنامه‌نویس خارجی را جذب کند.

قاعدتا مسوولان دولتی نیز حتی اگر سختی برگزاری مسابقاتی با حدود پنج‌هزار نفر شرکت‌کننده از سراسر جهان را نچشیده باشند، سختی برگزاری مسابقات کوچکتر در رشته‌های مختلف علمی، ورزشی و فرهنگی را درک کرده‌اند؛ علاوه بر آن بسیاری از مسوولان مدام از گسترش شرکت‌های دانش بنیان، قدرتمند کردن بخش خصوصی و تقویت رابطه فناوری و علم دم می‌زنند اما در عمل حمایتی از آن نمی‌کنند.

از مسوولان انتظاری نداریم جز اینکه سنگ نندازند.

مدیرعامل شرکت بیان درباره برگزاری این مسابقات در مجموعه خود، تصریح کرد: برگزاری این مسابقات کار بسیار دشواری بود و حجم استقبال از آن و سطح علمی شرکت‌کنندگان آن نشان داد که تا چه اندازه جای برگزاری چنین مسابقاتی در کشور خالی بوده و هیچ کس نیز به آن توجه نکرده است.

شرکت او که هشت سال است کار خود را آغاز کرده، در سه سال اخیر به صورت جدی وارد فضای اینترنت شده و محصولات آن نیز در این فضا شناخته شده است. این شرکت به شکلی منطقی و آینده‌نگرانه از جوانان با استعداد ایرانی که برگزیدگان المپیادهای جهانی کامپیوتر و ریاضی هستند، بهره گرفته؛ کاری که کمتر مجموعه‌ای تا کنون توان آن را داشته است.

بزرگترین برنامه‌نویسان دنیا روز جمعه در حالی برای شرکت در این مسابقات وارد ایران شدند که مسابقات برنامه نویسی فیس بوک نیز به صورت همزمان در حال برگزاری بود؛ اما آن‌ها ترجیح دادند وقت خود را در کنار نخبگان جوان ایرانی بگذرانند و در مسابقه با آنها توانایی‌های خود را محک بزنند.

تصور خود ما نیز حضور بیش از سه هزار نفر شرکت‌کننده خارجی در این دوره از مسابقات نبود. ما تصور می‌کردیم که دور اول به دلیل شناخته‌شده نبودن مسابقات با تعداد شرکت‌کنندگان کمتری برگزار شود، در حالی که تصور برنامه‌نویسان مطرح جهانی از مسابقات ایران و برنامه‌نویسان ایرانی، چیز دیگری بود.

علی قدیری اضافه کرد: شرکت بیان خود هزینه‌ها، هماهنگی و اعتبار چنین مسابقاتی را متقبل شده است؛ در این باره نیز انتظاری از هیچ سازمان و مسوولی نداریم جز اینکه سنگ‌اندازی نکنند و سنگ‌اندازی‌های فعلی خود را در برگزاری این مسابقات متوقف کنند.

 

جوایز مسابقه برنامه نویسی بیان

به نفر اول مسابقه سه سکه بهار آزادی، به نفر دوم دو سکه بهار آزادی و به نفر سوم یک سکه بهار آزادی اهدا شد. همچنین به هر سه نفر معادل هزار دلار صنایع دستی ایران به همراه مدال و تقدیرنامه اهدا شد.

با توجه به اینکه هیچ کدام از شرکت کنندگان ایرانی نتوانستند در این مسابقه مقامی را کسب کنند، اما به سه شرکت کننده برتر ایرانی این مسابقه مدال و تقدیر نامه به رسم یادبود اهدا شد. تمام هزینه‌های جوایز مسابقه برنامه نویسی بیان برعهده شرکت بیان بوده است.

اسامی کامل رده بندی نهایی مسابقه برنامه نویسی «بیان»